Blog
  • Hlavní stránka
28
02
2016

Některé mýty o cvičení a vaše často kladené otázky

Nenarostou mi velké svaly, když budu posilovat ?

I když se tato obava již několikrát vyvracela, některé ženy si ještě stále můžou myslet, že jakmile začnou posilovat, ať už s vlastní váhou nebo se závažím, přiberou a stanou se z nich “kulturistky”.  Věřte, že to opravdu není tak jednoduché. Tento mýt může vyvrátit už jenom fakt ten, že ženské tělo neprodukuje takové množství testosteronu (zodpovědného za růst svalů) jako u mužů. Logicky je pak nemožné vybudovat svaly do takové míry jako mají muži. Samozřejmě, pokud se už nebavíme o uměle podávaném testosteronu (anabolických steroidech), které se objevují v kulturistice. A když už žena nějaké svaly chce mít, není to podmíněno jen tím, že bude dřít ve fitku, ale hlavně stravou. Tzn. konzumací opravdu velkého množství bílkovin a sacharidů, aby svaly mohly růst. Jeden bez druhého se prostě neobejdou.

Proč by ženy měly zařadit do tréninku více posilovaní než kardia?

Jednoduše proto, že při kardiu se sice spaluje tuk, ale svaly se neposílí a právě svalová hmota je tím nejlepším likvidátorem kalorií. V praxi to pak funguje tak, že pravidelným posilováním se zvyšuje náš bazální metabolismus a svalová hmota nám tak pomáhá pálit tuk i v době odpočinku a také spánku. To se u kardia říct nedá. Tuk sice pálíme, ale jen v době této činnosti. Navíc pokud chceme mít zpevněné tělo a hezké křivky, pouze aerobní aktivita nám k tomu taky bohužel nepomůže. Zbavíme se sice přebytečných kil, ale hrozí ztráta svalů a postava se pouze “zmenší” a zůstane pořád neforemná a nezpevněná.

Často také slýchávám dívky stěžovat si, že když začaly posilovat, všimly si , že jim narostly stehna a proto přestaly. To je zásadní chyba. Pocit toho, že se nám partie “nafoukly” je správný, ale je to dáno pouze tím, že svaly, které byly dříve ochablé, se posilováním zpevnily a v podstatě nadzvedly tuk nahoru. Důležité je, nenechat se tímto odradit. Musíte tomu dát svůj čas a uvidíte, že se výsledky dostaví.

Abychom si to tedy upřesnili ještě lépe, existují dva důležití činitelé pro redukci hmotnosti. Jedním z nich je budování svalů a tím druhým samozřejmě správná strava. A co si budeme nalhávat, změna jídelníčku je samozřejmě tím nejdůležitějším faktorem.

Jak tedy sestavit trénink?

Pro ty, kteří chtějí redukovat tuk je vhodná kombinace jak posilování , tak i kardia. Posilovat alespoň 3x týdně 30-40 minut a kardio provádět alespoň 2x týdně 20-30 minut.

Tím se také dostaváme k otázce, ve kterou dobu je vhodné kardio do tréninku zařadit?

Po internetu a v publikacích kolují různé názory. Někdo je zastáncem ranního kardia na lačno, jiní ho zase upřednostňují před tréninkem nebo po tréninku.

Podle mě není až zase tolik nutné řešit kdy ho během dne zařadit. Důležité je, že ho vůbec budete provádět a v jakou dobu, to už záleží na každém, co mu vyhovuje.

Já vycházím z mé zkušenosti a tou je nejdříve se krátce rozehřát, protáhnout, posilovat a na závěr zařadit kardio.

Jaká aerobní aktivita?

Nejideálnější je běh, jízda na rotopedu, stepperu, trenažeru, běh na běhacím pásu, plavání, švihadlo.

Pokud se Vám ale zrovna nechce do fitka nebo ven, můžete si kardio zacvičit i doma. Provádět ho můžete např. z klasického běhu na místě, skákáním panáka (jumping jack), z dřepů a výpadů s výskokem (squats jumps, lunge jumps) skákáním na jedné noze, z krátkých sprintů, skákáním do výšky, z angličáků (burpee) nebo také výkopy – dopředu, dozadu, do stran. Mnoho inspirativních videí jak si zacvičit doma najdete i na internetu, např. na youtube apod.

V dnešním článku jsme si pověděli něco o posilování a kardiu, hlavně tedy jakou úlohu hrají v redukci hmotnosti a kdy je vhodné tato cvičení do tréninku zařadit.  Avšak důležitější než samotné cvičení je vědět, co nás baví a čeho chceme docílit a podle toho si pak stanovit svůj trénink. Konec konců úplně tím nejdůležitějším je cítit se dobře. Proto dělejte pohyb , který Vás baví, těšíte se na něj a víte, že se do něho nemusíte nutit. 🙂

 

 

 

 

 

autor: petr sanetrník

Komentář
10
Katka

Opět pěkný článek, který spoustě slečnám objasní typické otázky. Líbí se mi jednoduchost, stručnost, ale smysluplnost jak je článek napsán 🙂

msimonees

To mě moc těší, děkuji! 🙂

msimonees

To mě moc těší, děkuji! 🙂

Eva

Hodně děkuji, díky tomuto článku jsem zjistila něco víc o tom jak a kdy cvičit. Mám jeden dotaz: Cvičím už něco málo přes rok a jde to vidět, ale také jsem přibrala o poměrně větší váhu, ale vzhledově vypadám neustále hubená. Myslíte, že za to může strava, i když jím docela zdravě? Předem děkuji 🙂

Denisa

Myslím, že to jsou svaly – a ty chcete. 😉 🙂

msimonees

To jsem ráda, děkuji. 🙂 Jinak přesně, jak píše slečna Denisa. Jakmile začnete cvičit a zdravě jíst, budete hubnout a začne se tvořit svalová hmota, která váží více jak tuk, takže to pak vysvětluje Vaši vyšší váhu, což je úplně v pořádku. 🙂

Deni

A co když mám opačný problém a potřebuju přibrat? (45 kg 168 cm) … 🙂

msimonees

Pak je potřeba zvýšit příjem hlavně kvalitních sacharidů – rýže, těstoviny, ovesné vločky, celozrnné pečivo.. a bílkovin – maso, vejce, mléčné výrobky.. Jíst každé 2-3 hodiny, 5-6 x denně a k tomu přidat i cvičení 🙂

Lukáš

Dámy jakmile začnete jíst hodně sacharidů, tak spíš než svaly budete nabírat pěkně tuk a i když váha a vzhled bude jiný, tak ty svaly budou měkké (plné odolné tukové tkáně). To samé vysoko.-frekvenční stravování je mýtus, jíst každé 2-3h?? Jestli se chcete stát miss bečka, tak prosím. Ostatně dole odkaz na článek, který Vám otevře a oči a nebudete poslouchat obecně propagovaná fitness dogmata o stravě a cvičení (bohužel i tento blog je propaguje).

http://risebyperformance.cz/2016/03/zeny2/

Denisa

Chtěla bych se zeptat. Kdy je nejlepší cvičit ? Ráno na lačno nebo odpoledne ?děkuji Denisa

Komentáře